Trafik İşaretleri ve Anlamları Uyarı İşaretleri

Trafik denildiğinde akla direkt olarak motorlu taşıtlar gelmektedir. Ancak insanlar ve hayvanlar da aslında trafiğin bir parçasıdır. Trafiğin sözlük tanımı yayaların, araçların ve hayvanların karayolları üzerindeki hareketleridir. Bu hareketler kurallarla, ışıklarla ve trafik işaretleri ile düzenlenir. Araç sahibi olmak ya da araç kiralama hizmetini tercih ediyor olmak trafik işaretlerine uyum gerekliliği noktasında herhangi bir istisnaya neden olmaz.

Kullanımda olan birçok trafik işareti bulunmaktadır. Trafikte işaretler kendi içlerinde farklı türlere ayrılmaktadır. Trafik işaretleri ve anlamları çok çeşitlidir. İşaretlerin kendileri ile beraber renkleri ve şekilleri de farklı anlamlara sahiptir. Trafik işaretleri; tehlike uyarı işaretleri, trafik tanzim işaretleri, trafik bilgi işaretleri, durma ve park etme işaretleri olmak üzere dört farklı kategoride incelenir. Trafik işaretleri Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından belirlenir ve kategorilendirilir. Tüm sürücülerin trafik işaretleri ve isimleri konusunda bilgi sahibi olması gerekir.

Tehlike Uyarı İşaretleri
Trafik levhalarının en bilineni ve en sık görüleni tehlike uyarı işaretleridir. Trafik levhalarının anlamı sadece üzerindeki simgelerden değil aynı zamanda renginden ve şeklinden de gelmektedir. Tehlike uyarı işaretlerinin büyük çoğunluğu kırmızı çerçeveye sahip üçgen şeklindedir. Tehlike uyarı işaretleri T koduna sahip işaretlerdir. Toplamda 52 tane tehlike uyarı işareti bulunur. Tehlike uyarı işaretlerinden en sık gördüklerimiz viraj ve eğim işaretleridir.

En Sık Kullanılan Tehlike Uyarı İşaretleri

T-1a Sağa Tehlikeli Viraj:
İleride sağa doğru tehlikeli bir viraj olduğu anlamına gelir.
T-1b Sola Tehlikeli Viraj: Yolun ilerisinde sola doğru tehlikeli viraj olduğunu gösterir.
T-3a Tehlikeli Eğim İniş: Yolun ilerisinde yüksek açılı eğim olduğunu gösterir. Bu işaret sürücülerin yavaşlaması gerektiği anlamına gelir.
T-11 Yaya Geçidi: Yakın mesafede yaya geçidi olduğunu gösterir.

Trafik Tanzim İşaretleri
Trafik tanzim işaretleri de tehlike uyarı işaretleri ile beraber en çok kullanılan levhalardır. Bu işaretler sürücülere ve yayalara içerisinde bulundukları yol hakkında bilgi verir. Yolda bulunan kısıtlamalar, yasaklar ya da öncelikler trafik tanzim işaretleri ile belirtilir. Adından da anlaşılacağı gibi bu işaretler trafiği yönlendirmeye ve düzenlemeye yarayan işaretlerdir. Trafik tanzim işaretleri genellikle yuvarlak, kırmızı ya da mavi renkli olur. Trafik levhaları ve adları arasında en detaylı olanıdır. Trafik tanzim işaretleri kendi içerisinde öncelik gerektiren trafik tanzim işaretleri, yasak ya da kısıtlama bildiren trafik tanzim işaretleri ve mecburiyet bildiren trafik tanzim işaretleri olarak ayrılır. Trafik tanzim işaretleri TT koduyla başlar. Toplamda 69 tane trafik tanzim işareti bulunur.

En Sık Kullanılan Trafik Tanzim İşaretleri
TT-1 Yol Ver: Kavşaklarda yer alan kırmızı ters üçgen şeklindeki işarettir ve ana yolda bulunan araçlara geçiş önceliği verilmesi gerektiği anlamına gelir.

TT-2 Dur: Kırmızı renkli sekizgen şeklinde olan levha yola girmeden ya da hamle yapmadan önce diğer tüm araçlara yol verilmesi gerektiğini gösterir.

TT3 Bütün Yasaklama ve Kısıtlamaların Sonu: Beyaz renkli yuvarlak şeklindeki bu tabela yolun öncesinde belirtilen sollama yasağı ya da hız sınırlaması gibi yasak ve kısıtların sona erdiğini gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA ImageChange Image

Hızlı İletişim

Herhangi bir yükümlülük altına girmeden ücretsiz danışmanlık almak istiyorsanız, aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.

    CAPTCHA ImageChange Image


    Whatsapp hattı